Avokadonun Faydaları

Avokado, dünyanın geri kalanına Orta Meksika'dan yayılmış, defnegiller familyasından olan ağacın meyvesidir. Şekli bir armuda benzeyen avokado görüntüsünden dolayı Timsah Armudu adıyla da anılır.

Meyvenin etli kısmı kreme benzer açık bir renktedir ve orta kısmında büyükçe bir bilyeye benzeyen kahverengimsi bir çekirdeğe sahiptir. Meyveleri tatlı değildir, salatalarda tüketenler tadını salatalığa yakın bulurlar.

Bütün sıcak iklimlerde yetiştirilmesi mümkündür. Ülkemizde Akdeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerinde de yaygın olarak yetiştirilir. Günümüzde diyetlerin vazgeçilmez bir parçası olan avokado, salatalarda ve püre haline getirildiğinde diğer yiyeceklerin yanı sırada kullanılabilir. Ülkemizde halk arasında Amerikan armudu olarak da bilinir.

Vitamin Deposu Tropikal Meyve

Ülkemizde de tarımı ve kullanımı yeni yeni yaygınlaşan ve mutfak kültürünün bir parçası haline gelen avokadonun faydaları saymakla bitmez. Yağ oranı bakımından oldukça zengin olan avokado, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, fosfor ve çinko da barındırır.

Bunların yanı sıra folik asit, B5 ve B6 vitaminleri ile A, C, E ve K vitaminleri bakımından da çeşitliliğe sahiptir. Avokado sindirim sistemini olumlu etkileyen çok fazla yararlı lif de içerir. Bunca vitamin ve minerale sahip olan meyve, pek çok hastalığın da yardımcı tedavisinde öneriliyor. Diyetisyenler tarafından da diyetlere belirli miktarlarda eklenerek kişinin kilo vermesine yardımcı olur. Vejetaryen beslenmede sandviçlerde et yerine de kullanılabilir.

Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Avokado, sahip olduğu B6 vitamini ile hamilelik dönemindeki kadınlarda sabah bulantılarını önlemeye oldukça yardımcı olur. Ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltır, kırışıklık artışını önler. Potasyum içeren avokado, böbrek rahatsızlıklarına da iyi gelir, gelecekte oluşacak böbrek rahatsızlıklarını önler. Cilde iyi gelen ve yaşlanmayı geciktiren avokado, içerdiği zengin yağlar sayesinde kuru ve yıpranmış saçları da onarır.

Mide rahatsızlıklarını, ağrılarını ve sebep olduğu ağız kokusunu büyük oranda önler. Tüm bunların yanında belki de günümüzde en yaygın olan hastalık olan kanseri önlemekte de yararlıdır. Yine önemli ölçüde antioksidan içerir. Olgun avokadolar günümüzde el ve yüz kremi yapımında da kullanılmaktadır. Kozmetik alanında, kısa sürede kullanıcılar tarafından benimsenen meyve ile evde kendi kreminizi de yapabilirsiniz.

Avokado Herkes İçin Faydalı Olmayabilir

İnsanlar için bu denli faydalı olan meyve, can dostlarımız için tehlike arz edebilir. Ağacın yaprakları, meyvesinin kendisi ve kabuğu, hatta tohumları köpekler, kediler, balık ve atlar için zehirlidir. Özellikle uzun süre maruz kalan atlarda kolik hastalığına sebep olabilir, tedavi edilmezse ölümcüldür.

Yukarıda saydığımız canlılar gibi bazı insanların da avokadoya alerjisi olabilir. Ağacın polenine ya da direkt meyvesine alerjiniz olabilir. Bu durumda meyveyi tüketmemeye, içeren kozmetikleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Alerjiniz olduğunu meyveyi az bir miktarda bile tükettiğinizde cildinizde hissettiğiniz kaşıntı, döküntü ve kızarıklıktan, midenizde oluşan kramplardan ve ağrıdan anlayabilirsiniz.