Avokadonun Faydaları

Tropikal meyveler arasında avokado en popüler olanlardan biridir. Meksika, Guam ve Orta Amerika kökenli bir meyvedir. Avokadonun pek çok çeşidi de mevcuttur. Avokadonun popülerliğinde en büyük pay sağladığı yararlardır. Avokadonun faydaları oldukça fazla… Bu tropikal meyve, ağaçta yetişen bir meyve türüdür.

Bu meyve, diğer bir adıyla tereyağı meyvesi olarak da bilinmektedir. İnsan sağlığı üzerinde çok büyük faydaları olmakla birlikte cilt sağlığı ve cilt güzelliği açısından da yarar sağlamaktadır. Vitamin ve mineral bakımından tam bir kaynaktır.

Avokado Nasıl Bir Meyve?

Avokado, C vitamini, E vitamini, K vitamini içermektedir. Bunun yanı sıra; B1, B6, B3, B2, B5 vitaminleri açısından da zengindir. Potasyum, magnezyum, bakır, fosfor, demir, çinko ve manganez mineralleri içermektedir. Beta-karoten, omega-3 yağ asitleri bakımından da bir kaynak olduğu belirtilmelidir.

Avokado, bir lif kaynağıdır. Az miktarda şeker içerir. Ortalama bir avokado yaklaşık olarak 250 kalori eder. Bu kalorinin % 75 oranından fazlası iyi yağlardan meydana gelir. Büyük bir lif kaynağı olarak tek bir porsiyon günlük ihtiyacın % 40 oranından fazlasını sağlayabilmektedir.

Avokado, genellikle çiğ olarak tüketilen bir meyvedir. Salatalarda kullanımı yaygındır. Avokado '' Süper Yiyecek '' olarak kabul edilmektedir. Vitaminler, mineraller ve çeşitli besinler bakımından zengin olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

Avokadonun Cilt Sağlığına Faydaları

Cilt sağlığı ve cilt güzelliği denilince avokado önemli bir yere sahiptir.

 • İçerdiği C ve E vitaminiyle ciltteki dokuların büyümesi ve aynı zamanda dokuların onarımını sağlar.
 • Avokadoda bulunan yüksek orandaki lutein ve zeaksantinin sayesinde ciltteki yaraların iyileşmesinde artışlar olur. Yani; yaralar daha hızlı bir şekilde iyileşir.
 • Hücrelerin sağlıklı olmasını sağlar.
 • Cildin nem oranının dengelenmesine katkı sağlar.
 • Akne, sivilce, yanık ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının iyileşmesini sağlar. Bu hasarlı alanların yenilenmesini hızlandırır.
 • Avokado, anti-aging özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde ciltteki kırışıklıkları azaltır. Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele eder.
 • Ciltteki ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlar.
 • Kuru ciltlerin nemlendirilmesinde etkilidir.

Avokado ayrıca cilt dostu bir meyvedir. Bu meyve ile pek çok cilt maskesi yapılmaktadır.

Avokadonun Saçlara Faydası

Avokado, saçlar için de oldukça yararlıdır.

 • Saçların uzamasını destekler.
 • Saç dökülmelerinin büyük ölçüde önler.
 • Kuru ve yıpranmış saçları onarır.
 • Saç köklerinin nemlenmesini sağlar.
 • Kıvırcık, aşırı kabarık ve inatçı saçların yatışmasını ve kolay şekil almasını sağlar.
 • Saç sağlığını korur.

Avokado ile yapılan maskeler saçlar üzerinde ciddi olumlu etkilere sahiptir.

Avokadoyla Kalp Sağlığı

Avokado, beta-sitosterol içerir. Bu içeriğiyle kolesterol düzeylerinin korunmasını sağlar. Sağlıklı kalp için avokado önerilmektedir. Yapılan deneylerde bu meyvenin kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymuştur.

Sindirim Kolaylaştırıcı

Bağırsakları rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Zira avokado çözünür ve çözünmeyen lifler içerir. Bu lifler, sindirim için çok önemlidir. Bu lifler, dışkıları toplarlar ve bağırsaklar yoluyla gıdaların pürüzsüz geçişini sağlamaya yardım ederler.

Bu özelliğiyle sindirime etki eder. Sindirim sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda mideyi ve sindirim sularının uyarılmasını sağlarlar. Böylece besinler hem etkili hem de hızlı bir şekilde emilir. Bunların yanı sıra; ishal ve kabızlık gibi sorunlarında azalmasında büyük etkisi vardır.

Görme Duyusunu Geliştirir

İçerdiği zeaksantin ve lutein ile gözlerde meydana gelen kataraktlar, yaşa bağlı olarak gelişen göz rahatsızlıklar ve maküler dejenerasyona karşı gözleri korur. Sayılan u rahatsızlıklar genellikle gözlerin dokusunda biriken serbest radikallerden kaynaklanır. Avokadoda bulunan özel karotenoidlerin antioksidan aktivitesi be serbest radikallerin tüm etkilerini nötralize eder.

Karaciğeri Korur

Karaciğerde meydana gelen hasarların azaltılmasında oldukça etkilidir. Avokado, karaciğer sağlığının korunmasında gerekli olan bazı organik bileşiklere sahip bir meyvedir. Dolayısıyla bu özellikleriyle karaciğer sağlığının iyileştirilmesine yardım eder.

Böbrek Sağlığı

Kronik böbrek hastalıklarında diyet ayrı bir önemdedir. Diyet, bu tip hastalarda sıvı ve mineral dengesinin korunmasında etkili rol oynar. Avokado, zengin bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, organlar ve hücreler için kimyasal kanallardaki sıvı dengesinin korunması için gereklidir.

Kötü Nefesi Önler

Avokado, siyatroz sindirim sağlığını iyileştirir ve ortadan kaldırır. Avokadolarda bulunan antioksidan flavonoidler ve antibakteriyeller ağız kokusuna sebebiyet verecek bakterilerin ölmesini sağlar. Böylece kötü ağız kokusu da ortadan kalkar.

Yüksek Potasyum

Yukarıda da bahsedildiği gibi avokado, yüksek potasyum içermektedir. Yüksek potasyum seviyesi hipertansiyonla mücadele etmede çok etkilidir. Bu açıdan avokado bu mücadele de oldukça güçlü bir meyvedir. Kan damarlarındaki gerginlik azalır. Buna bağlı olarak kan basıncı düzenlenir. Bu da pıhtılaşma, felç ve kalp krizi riskini de önemli ölçüde azaltır.

K Vitamini

K vitamini eksikliği çok yaygın olarak görülen bir durum değildir. Ancak; buna karşın yeni doğanlar da bu durum sıklıkla görülebilmektedir. Bu durum annenin hamilelik boyunca yeterli K vitamini almamasından kaynaklanır. Avokado, çok yüksek miktarlarda K vitamini içeren bir meyvedir. Eğer yeteri kadar avokado tüketilirse K vitamini ihtiyacının karşılanması mümkün olur.