Blog

Hangi İçerikler, Hangi Sektörler İçin Uygundur?

Hangi İçerikler, Hangi Sektörler İçin Uygundur?

Bilindiği gibi büyük markalar ve firmalar pazarlama stratejilerine son zamanlarda içerik pazarlamasını da dahil etmek durumunda kalmıştır. Böylece artık spesifik takipçi kitlesi olan markalar bile uygun içerikler sayesinde çok daha geniş kitlelere ulaşabiliyor. Kaliteli içerikler sayesinde başta sigortacılık, finans ve otomotiv sektörü gibi birçok sektörde hizmet veren markalar daha başarılı olmaktadır.

Hedef kitleye kaliteli bir şekilde içerik oluşturabilmek için öncelikli olarak içeriğin türüne karar vermek gerekiyor. Hangi sektöre hangi içerikler uygundur sorusunun cevabını vermeden önce içerik türleri ile ilgili ayrıntılı bir şekilde bilgi verelim.

Uzman blog içerikleri: Bu içerik türü genellikle ziyaretçiye ya da okuyucuya fayda sağlayan bilgiler verir. Detaylı bir şekilde verilen bu bilgiler bazen eğlence içerikli de olabilir.

Ürün tanıtım içerikleri: İlgili markanın ya da sitenin tanınabilirliğini arttırmak için çoğu zaman SEO odaklı olarak üretilen içeriklerdir.

Medya içerikleri: Medya içerikleri ise isminden de anlaşılabileceği gibi ilgili hedef kitleye video ve resim gibi görsel içerikler içeren içeriklerdir.

"Nedir" tarzındaki içerikler: Farklı soruları yanıtlar tarzda olan içeriklerdir.

Liste içerikleri: Liste içerikleri ise herhangi bir konuda listeler halinde bilgiler veren içerik türüdür. İçeriklerin detaylı olması daha çok fayda sağlar.

Ürün inceleme içerikleri: İlgili markaların ürünlerinin incelendiği faydalı içeriklerdir.

Popüler Olan İçerik Türleri

Performans göstergeleri içerik pazarlaması ölçümleri için kullanılan araçlardan birisidir. Firmaların ya da markaların pazarlama stratejisi ziyaretçi sayısı ve sayfada geçen süre gibi etkenlere göre belirlenir.

Sosyal medya paylaşım oranı da firmalar için hangi içerik türünün kullanılması gerektiğini anlamının en kolay yollarından birisidir. BuzzStream ve Fractl firmaları 11 farklı sektörü inceleyerek hangi sektörler için hangi içeriklerin kullanılması gerektiğini açıkça ortaya koymuştur.

Yapılan araştırmalara göre liste içerikleri ve nedir sorusuna cevap veren içeriklerin sosyal medyada en çok paylaşılan içerik türlerini oluşturduğunu ortaya koyuyor. Fakat sektör bazlı düşünüldüğünde bu içerik türleri her sektör için uygun olmuyor.

Hangi Sektör En Fazla Paylaşım Oranına Sahiptir?

Sosyal medyada diğer içerikler göre en fazla paylaşım yapılan içerikler haber içerikleridir. Haber içeriklerinden sonra en çok ilgi gören sektörün seyahat ve eğlence sektörü olduğunu belirtebiliriz. En popüler sektörleri ise eğitim, teknoloji ve finans sektörü takip ediyor. Son olarak ise bu sektörlerden sonra sağlık, otomotiv ve gıda ile ilgili sektörler bulunuyor.

E- Ticaret Sektöründeki İçerikler

Bu sektör ile ilgili olarak en çok ilgi gören ve paylaşılan içerik türü ürün tanıtım içerikleridir. Bununla beraber blog içerikleri ve karılaştırmalı içerikler de e- ticaret sektöründe yaygın olarak kullanılan içerik türlerindendir.

E-ticaret sektöründe başarılı olabilmek için içerik türü kadar, içeriklerin hangi sıklıkla paylaşılacağı da oldukça önemlidir. Firmalar deneme yanılma yöntemi ile içeriklerini hangi aralıklarda paylaşmak durumunda olduklarını kolaylıkla bulabilirler. Elbette bunun yanında SEO çalışmalarına da gereken önemi göstermek gerekir.

Eğlence Sektöründeki İçerikler

Okuyucuların en çok ilgi gösterdiği sektörlerden birisi de eğlence sektörüdür. Sektörde başarılı olabilmek için uygun içeriklerin üretilmesi ve düzenli olarak paylaşılması gerekir. Sektörde en fazla ilgi gören içerikler ise liste içerikleri, video içerikleri ve nedir sorusuna cevap veren içeriklerdir.

Gıda Sektöründeki İçerikler

Bu sektörde en çok tercih edilen içerikler ise bilgi veren içeriklerdir. Çeşitli tariflerin aşama aşama nasıl yapılacağının anlatılması gerekir. Bu nedenle nasıl yapılır ya da nedir sorusuna cevap veren içerikler gıda sektöründe en fazla tercih edilen içeriklerdendir.

Seyahat Sektörü İçerikler

Liste içerikleri seyahat sektörünün yaygın olarak kullandığı içerik türlerinden birisidir. Yaz aylarında gezmeniz gereken 5 önemli yer gibi içerikler her zaman ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor. Elbette bu sektör için yapılan içerik paylaşımlarında zamanlama da çok önemlidir.

Otomotiv Sektöründeki İçerikler

Otomotiv sektörü, doğru içerikler ile çok geniş kitlelere ulaşabilen sektörlerden birisidir. Nasıl yapılır sorusuna cevap veren içerikler otomotiv sektöründe en çok ilgi gören içerik türlerindendir. Araç bakımı yapmanın kolay yolu gibi sorulara cevap veren içerikler her zaman okuyucular tarafından büyük ilgi görmektedir. Bunun dışında faydalı bilgileri liste içerikler sayesinde de vermek otomotiv sektörü için ayrı bir seçenektir.

Sigortacılık ve Finans Sektöründeki İçerikler

Spesifik bir kitleye sahip olan bu sektörlerde hedef kitleye ulaşılabilmek için liste içeriklerinden yararlanılıyor. Bunun dışında karşılaştırmalı içerikler de yaygın olarak kullanılıyor.

Moda Sektöründeki İçerikler

Blog içerikleri moda sektöründe en çok tercih edilen içerik türlerinden birisidir. Pratik bilgilerin blog içerikleri ile ziyaretçilere aktarılması moda sektörü için oldukça önemlidir.

İçerik Yayınlarının Sonuç Vermesi İçin Hangi Ayların Tercih Edilmesi Gerekiyor?

Sitelerde yer alacak olan içeriklerin belirli aylarda paylaşılması daha etkilidir. Yapılan araştırmalar daha çok Ekim ayında yapılan içerik paylaşımının her sektörde önemli derecede etkisinin olduğunu gösteriyor. Buna karşın Temmuz ve Ağustos ayları tüm sektörler için paylaşım trafiğinin düşük olduğunu ifade ediyor.

Tüm bunların ışığında ilgili sektör hakkında uygun olan içerik türleri ile hedef kitleye çok daha rahat bir şekilde ulaşılabilir. İlgi çeken paylaşımlar ziyaretçilerin her zaman işine yarayacak, buna bağlı olarak markalar için de fayda sağlayacaktır.

Devamını Oku

​İçerik ve Tasarım Hakkında Bilinmeyenler

İçerik ve Tasarım Hakkında Bilinmeyenler

Birçok kişinin farkında olduğu gibi başarılı bir şekilde hizmet veren internet siteleri ya da bloglar, gerek işlevsellik, gerek içerik, gerekse tasarım olarak birbirleri ile son derece mükemmel bir uyum içerisinde bulunuyor.

Eğer herhangi bir internet sitesinde sıkılmadan uzun süre zaman geçirebiliyorsanız sitenin amacına göre hareket eder ve yapılması gereken şey neyse onu yaparsınız. Bu bazen satın alma, bazen de bilgi alma gibi eylemler olabilir.

Bilindiği gibi internet sitelerinin ziyaretçiler tarafından güven oluşturmasının en önemli nedeni, sitelerde ve sosyal medya hesaplarında başarılı bir tasarımın kullanılıyor olmasıdır. Bu konuda Tim Frick'in Return On Engagement isimli kitabında da aynı düşünceler paylaşılıyor.

Başarılı bir şekilde yapılan tasarım, sitedeki içeriklerin ziyaretçiler tarafından daha fazla takip edilmesini sağlar ancak bunun yanında tutarlılık, güvenilirlik, kredibilite ve profesyonellik de sağlar.

Nasıl ki insan ilişkilerinde karşı tarafa iyi bir izlenim bırakmak adına ilk saniyelerin önemi çok büyükse, arama motorları ya da linkler sayesinde sitelere yönlendirilen ziyaretçilerin site ile ilgili fikir oluşturması için de durum aynıdır. İlk izlenimde başarı sağlamak için dizayn ve tasarım konusunda her zaman özen göstermek gerekir.

Gutenberg Kuralı Nedir?

İnternet sitelerinin hazırlanmasını sağlayan tasarımcılar Gutenberg kuralı hakkında, ya da diğer ismi ile Gutenberg diyagramı hakkında fikir sahibidirler. Bu kurala göre internet sayfaları zayıf ve güçlü alanlar şeklinde 4 farklı kısma ayrılır.

Ana görüş alanı sayfanın sol üst kısmındayken, sol alt kısım ziyaretçilerin dikkatini çok fazla çekmeyen alanı ifade eder. Buna karşıt olarak ise sağ alt kısım uç birim alanını ifade ederken, sağ üst kısım güçlü nadas alanını gösterir.

Tüm bunlardan dolayı Gutenberg kuralına uygun bir şekilde hazırlanan internet sayfalarının güçlü alanları daha fazla özen ve dikkat gerektirir. Bu bağlamda zayıf olan alanın, yani sayfaların sol alt kısmının boş bırakılması siteye avantaj sağlar. Dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya araçlarından birisi olan Facebook'un giriş sayfasını gözden geçirdiğimizde bu kurala uyulduğunu ve dikkat gerektiren paylaşımların sol üst kısımda yapıldığını görebiliriz. Buna karşın, eylemin yapılacağı alan için ise sağ alt taraf tercih edilmiştir.

Web Tasarımın Başarısını Etkileyen Unsurlar

Logo'yu unutmayın: İnternet sitelerindeki önemli unsurlardan birisi logodur. Logo, sitenin ziyaretçiler tarafından daha güvenilebilir olmasını sağlar ve siteye profesyonellik sağlar.

Hızın önemi: Hangi konu ile ilgili olursa olsun, internet sitelerinin her zaman hızlı olması gerekir. Sayfa geçişlerinin yavaş olması, verilerin geç yüklenmesi ziyaretçilerin sıkılmasına neden olur ve onların daha kısa sürede siteden ayrılması sağlar.

Tipografiye dikkat: Sitedeki içeriklerde kullanılan yazı tipi ve yazıların okunabilir olması da çok önemlidir. Genel olarak 10 ve üzerindeki fontlar içeriklerin daha rahat okunabilmesini sağlar.

Zenginleştirilmiş medyanın önemi: Çeşitli animasyonlar ve videolar ziyaretçileri siteye çeken en önemli unsurlardandır ancak bu içeriklerin geç yüklenmesi ziyaretçileri siteden kaçırma anlamında önemli bir risk oluşturur.

Renklerin etkisi: İnternet sitelerinin tasarımında kullanılan renklerin sitenin hizmet verdiği sektör ile her zaman uyum içerisinde olması gerekir. Aynı zamanda arka fon ve içeriklerin rengi arasındaki kontrast oranı da oldukça önemlidir.

Kontrol edilebilirlik: Web sitelerinde sitenin kontrolünü ziyaretçiye bırakmak yapılması gereken önemli şeylerden birisidir. Bu konuya bir örnek vermemiz gerekirse herhangi bir videonun kullanıcının istediği ile açılması gerekir, otomatik olarak açılan videolar çoğu zaman can sıkıcı olabilir.

Kullanılabilirlik: İnternet sitelerinin her zaman kolay bir şekilde kullanılabiliyor olması gerekir. Bu yüzden sitenin hizmet verdiği alan ne olursa olsun sitenin kullanılabilirliğinin iyi olması şarttır.

Linklerin Önemi: Nielsen Norman Grubu tarafından link kullanımı ile ilgili tavsiyelerde belirtildiği gibi linklerin her zaman bağlandıkları sayfayı ayrıntılı bir şekilde açıklamaları gerekir. Ayrıca linklerin altının çizili olması da link kullanımı ile ilgili önemli bir ayrıntıdır. Son olarak linklerin kullanıcılar tarafından daha önce ziyaret edildiğinin anlaşılması için mutlaka renkler ile farkındalık yaratıyor olması gerekiyor.

Devamını Oku

Ücretsiz Kullanabileceğiniz Stok Görsel Siteleri

Herhangi Bir Ücret Ödemeden Kullanabileceğiniz Stok Görsel Kaynakları

Tüm içeriklerde, özellikle blog içeriklerinde içeriklerin üretilmesi kadar, içeriğe uygun olan ve kaliteli olan stok görsellerin temin edilmesi ve sayfalarda paylaşılmasıdır. Birçok girişimci içeriklerin daha etkili bir şekilde iletilmesini sağlayan görseller için ücret ödemek durumunda olduğunda ekstra olarak masraf yapıyor. Ancak aşağıdaki alanda bulabileceğiniz gibi, birbirinden farklı stok görsel kaynaklarından yüzlerce kaliteli görsele herhangi bir ücret ödemeden ulaşabilirsiniz.

1. Unsplash

Birbirinden farklı fotoğrafçıların çalışmalarından oluşan platformda istediğiniz görseli ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Üstelik belirli aralıklarla en az 10 farklı fotoğraf paylaşımı yapıldığını da belirtelim. Upslash'a https://unsplash.com/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

2. Travel Coffee Book

Dünyanın her yerinden birbirinden farklı seyahat fotoğraflarına ulaşmak için Travel Coffe Book sitesini kullanabilirisiniz. Siteye https://travelcoffebook.com/ adresini kullanarak ulaşabilirsiniz.

3. New Old Stock

Özellikle eski fotoğraflar arıyorsanız en doğru adres siyah beyaz fotoğrafların yer aldığı New Old Stock sitesini ziyaret edebilirisin. Siteye erişim için adres https://nos.twnsd.co/

4. MMT

Modern ve kaliteli fotoğraflara ulaşmak için ise tercihinizi MMT'den yana yapabilirsiniz. Bu alanda Jeffery Betts tarafından çekilen fotoğrafları bulabilirsiniz.

5. Pixabay

Pixabay'ın en önemli özelliği sadece fotoğraflara değil, ücretsiz bir şekilde videolara da rahatlıkla ulaşılabiliyor olmasıdır. Son derece geniş bir arşivi olan siteye https://pixabay.com/ üzerinden ulaşabilirsiniz.

6. Jay Mantri

Jay Mantri isimli bir fotoğrafçının fotoğraflarının yer aldığı sitede, insan üzerine çok anlamlı fotoğraflar bulmak mümkündür. Siteye erişim için ise https://jaymantri.com/ adresini kullanabilirsiniz.

7. Startup Stock Photos

Eğer girişimcilik konusunda görseller arıyorsanız doğru yerdesiniz. Startup Stock Photos sitesinde genç girişimciler tarafından çekilen özel fotoğrafları bulabilirsiniz. Erişim için http://startupstockphotos.com/ adresi kullanılıyor.

8. All The Free Stock

Hem görsel, hem de telif hakkı olmayan video ve temaların yer aldığı sitede yaygın olarak kullanılıyor. Hızlı ve pratik bir şekilde aradığınız görsel bulmak için sizlerde siteyi kullanabilirsiniz. Siteye https://allthefreestock.com/ üzerinden ulaşabilirsiniz.

9. Pexels

Sınırsız bir şekilde birbirinden farklı çok sayıda görsele ulaşmak için Pexels avantajlarından yararlanabilirsiniz. Üstelik sitedeki tüm görseller tamamen ücretsiz. Siteye erişim için https://pexels.com/ adresini kullanabilirsiniz.

10. Gratisography

Hayal gücü yüksek olan fotoğrafların yer aldığı sitedeki tüm fotoğraflar Ryan McGuire isimli fotoğrafçı tarafından çekilmiş ve ücretsiz bir şekilde ziyaretçilerine sunulmuştur. Siteye https://www.gratisography.com/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

​Faydalı İçerik Nedir, Ne İfade Eder?

İnternet sitelerindeki içerikler artık SEO uyumlu anahtar kelimelere bağlı olmaktan çıkıyor. Farklı konularda içerikler hazırlayan yazarlar ve sitelerindeki içeriklere önem veren markalar son zamanlarda "faydalı içerik" terimi üzerine çalışmalar yürütüyor. Peki, faydalı içerik ne anlama geliyor? İnternet ortamındaki sıralamada üst sıralara çıkmak için faydalı içerik üretmek şart mıdır?

Devamını Oku