Diş Ağrısı

Diş ağrısı hayatın belirli dönemlerinde birçok kişinin başına gelebilecek olumsuz durumlardan bir tanesidir. Birçok insan hayatında uzun süre boyunca diş ağrısının ne olduğunu bile bilmeyebilir, ancak bir o kadar çok kişi de dişlerinden ya da diş etlerinden kaynaklanan çeşitli etkenlerden dolayı oldukça şiddetli diş ağrısına maruz kalmış olabilir. Diş ağrısı yaşanması durumunda bu konuda uzman olan bir doktora gidene kadar evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle diş ağrısını azaltmak ya da geçici bir süreliğin tamamen ortadan kaldırmak mümkündür. Diş ağrısı için evde yapılabilecek uygulamaların neler olduğundan bahsetmeden önce dişlerin neden ağrıya sebep olduğunu belirtelim.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısının en önemli sebeplerinden birisi oldukça hassas olan diş minesinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan aşınmalardır. Diş minesindeki bu aşınmalar farklı hassasiyetlerde diş ağrılarına neden olabilir. Ayrıca diş eti hastalıkları ve diş çürükleri de şiddetli diş ağrılarına yol açabilir. Bunun dışında diş ağrısı çeken kişilerin dişlerinde meydana gelen ağrıların sebebi yirmilik dişlerin bulunduğu konum ve düzensiz gelişimi olabilir. Tabi ki sinizüt başta olmak üzere ağız içerisinde olmayan ancak dişleri direkt olarak etkileyen önemli rahatsızlıklar da diş ağrılarına neden olabilir.

Diş Ağrısı İçin Evde Yapılabilecek Uygulamalar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi diş ağrıları için evde yapılabilecek küçük uygulamalar ile büyük acılara neden olan diş ağrılarından kurtulmak mümkündür. Ancak diş ağrısını geçirmek için öncelikli olarak ağrıyan dişin durumu hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Çünkü çürük olan dişlerin neden olduğu ağrıların geçirilmesi için ve dolgulu ya da kaplama olan dişlerin neden olduğu ağrıları geçirmek için yapılabilecek uygulamalar farklıdır.

Diş Ağrısının Kaynaklandığı Sebepler

Diş ağrısı dişin çürük olmasından kaynaklanıyorsa ve eğer o dişe daha önce dolgu yapılmamışsa ağrıdan kurtulmak için yapılabilecek ilk işlem dişlerin yavaş bir şekilde fırçalanmasıdır. Çünkü fırçalama sırasında çürüğe neden olan bir besin varsa, kısa sürede besin çürükten kurtulmuş olur. Eğer çürük üzerindeki besin gözle görülebiliyorsa kürdan yardımı ile de besin diş üzerinden çıkartılabilir. Tuzlu su ile kısa bir süre gargara yapmak da çürükten kaynaklanan diş ağrılarını geçirebilir. Son olarak çürük diş ağrısı için bir iki diş ezilmiş sarımsağı diş üzerinde bekletmenin de iltihabın ortadan kalkmasını ve ağrıdan kurtulmayı sağlayabileceğini belirtelim.

Ağrı Yapan Dişe Göre Tedavi

Eğer ağrı yapan diş dolgulu bir dişse ya da kaplama yapılan bir dişse yukarıdaki yöntemler ağrının geçmesi için faydalı olmayabilir. Mantık olarak aynı işlemler dolgulu ve kaplamalı dişler için de uygulanabilir ancak bu dişlere direkt olarak ulaşmak mümkün olmadığı için yapılacak uygulamaların etkisi uzunca bir süre alabilir. Bu yüzden kaplama ve dolgu olan dişlerin neden olduğu ağrılarda ilk olarak ilgili bölgeye dışarıdan soğuk uygulama yapılabilir. Aynı şekilde soğuk su ile kısa bir süre gargara da yapılabilir. Buna rağmen halen dişte ağrı devam ediyorsa, diş ağrısı için ayrı özelliğe sahip olan ağrı kesici alınabilir.