İnstagram'da Çekiliş Nasıl Yapılır?

İnstagram'da çekiliş yapmak farklı markaların ve tanınmış insanların bilinirliğini ve etkileşimini arttırmak doğrultusunda yapılır.


Çekiliş getirisinin iyi olması için dikkat etmeniz gereken bir kaç konu var.

Çekiliş Amacı

Takipçi mi kazanmak istiyorsunuz? İzlenme arttırmak mı? Daha fazla satış yapmak mı? Web sitenizin görünümünü mü arttırmak? Bunlar gibi bir kaç amaç daha belirleyip bu yönde hareket etmelisiniz.

Ödül Belirleme

Katılımı etkili hale getirmek için güzel ve ilgi çekici bir ödül belirlemeniz gerekmektedir. Kendi işiniz ile ilgili hediye ve kişiye özel indirim kuponları verebilirsiniz. Ödül ne kadar büyük ve ilgi çekici olursa katılımlar ve etkileşimler çok daha fazla olacaktır.

Çekiliş İçin Katılım Koşulları

Basit katılım koşulları tüketiciler için her zaman daha cazip gelir. Çok işlemli koşullar etkileşimi azalttığı biliniyor.

Katılmak için bir kaç adım koymanız yeterlidir. Bunun için etkileşimi arttırmak istediğiniz sayfaları veya kişileri gönderi altına etiketlemek ve takip etmelerini istenmektedir.

Bir diğer seçenek yorum kısmına takipçilerin sahte olmadan bir hesap etiketlemek istenmektedir. Bu yöntemler gönderinin keşfet kısmında daha fazla tüketiciyle buluşmasını sağlıyor.

Çekiliş Süreci

Çekiliş süresi fazla tutulduğu taktirde tüketiciler sıkılıp etkileşimlerini geri çekebilir. Bu da etkileşimin fazla azalmasına neden olur. İyi bir sonuç için 1-3 gün ideal olacaktır.

En Önemli Ve Son Adım Çekiliş Tanıtımı

Gönderi tanıtımını yapmak daha fazla tüketicinin size ulaşmasını sağlayacaktır. Farklı sosyal medya hesaplarınız ve bir Web siteniz var ise bu çekilişi o mecralarda da paylaşmanız etkileşimini arttırır.

Çekiliş tarihinizi ne ödül vereceğinizi ve katılım koşullarını açıklama kısmına yazmalısınız. Bu çekilişin nerede geçerli olacağını belirtin. İnstagram üzerinde yapıyorsanız hikaye ve öne çıkarılan kısmım da paylaşmak etkileşimi arttırır.

Etiket Kullanımı;

Gönderi etkileşimini arttırmasını sağlar. Çekiliş konusu ve benzer nitelikli etiket kullanımı fazla kitlelere sizi ulaştırır.

Çekilişinizin adaletli olması gerekir. Bunun için güvenilir bir internet sitesi üzerinde çekiliş yapmalısınız.

Çekiliş Sonucu Belirleme;

Çekiliş yapılırken canlı yayın açabilirsiniz. Çekiliş bittikten sonra ekran görüntüsü ile destekleyip kimin kazandığını açıklamalarınız. Kazananı hikayenize etiketleyip ekleyin.

Çekiliş İle İlgili;

Ara ara çekilişler düzenlemek sayfanızı büyütmeniz ve etkileşimlerinizi arttırmanız için iyi bir seçenektir. Bu çekilişleri doğru hedefler koyarak yapmak, kendinize ve sayfanıza göre düzenlemek sizin ile ilgili aynı düşünce ve görüşte olan kitleyi kendinize çeker.

Çekilişler Yasal Mı?

Karşılığı nakit olmayan çekilişle için Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünden izin almak gerekiyor. Nakit olan çekilişler İdareye aittir ve yazılı izin almak gerekir. Sponsorluk ile yapılan çekilişlerde bir kazanç elde ediliyorsa haksız rekabet ve aldatıcı reklam konularında ihlal durumu yaşanabileceği biliniyor.

Çekilişi düzenleyenler kişiler veya markalar bu konuda dikkat etmeli ve buna bağlı hareket etmelidirler.

Hazır Makale Örneği Nasıl Görünür? (Office Word Görüntüsü)

Hazır makale örneği

Hazır Makale Örneği İndir (Office Word Docx Formatında)

Hazır makale örnek dosyasını indirip incelemek için "Hazır makale indir" bağlantısını tıklayınız.