Blog

​Faydalı İçerik Nedir, Ne İfade Eder?

İnternet sitelerindeki içerikler artık SEO uyumlu anahtar kelimelere bağlı olmaktan çıkıyor. Farklı konularda içerikler hazırlayan yazarlar ve sitelerindeki içeriklere önem veren markalar son zamanlarda "faydalı içerik" terimi üzerine çalışmalar yürütüyor. Peki, faydalı içerik ne anlama geliyor? İnternet ortamındaki sıralamada üst sıralara çıkmak için faydalı içerik üretmek şart mıdır?

Faydalı İçerik Ne Demektir?

Faydalı içeriği tanım olarak, ziyaretçilerin okuduklarında gerçekten ilgili konu hakkında bilgi alabildiği, okuyucuya oldukça fayda sağlayan ve kaliteli bir şekilde yazılmış özgün içerikler olarak yapabiliriz.

İnternet ortamında hizmet veren kişisel ya da kurumsal internet sitelerinin tamamının iki türlü ziyaretçisi vardır. Bunlardan birisi geçici ziyaretçi, diğeri ise kalıcı ziyaretçidir. Sitelerin en önemli amacı ise faydalı içerikler üreterek ziyaretçilerin mümkün olan en büyük kısmının kalıcı ziyaretçi olmasını sağlamaktır. Faydalı içerik ziyaretçilerin kalıcı olmasını sağlamakla birlikte, yeni ziyaretçileri siteye yönlendirmenin de en önemli etkenlerinden birisidir. Faydalı içerik ile siteye yönlendirilen ziyaretçiler, kısa sürede siteyle aralarında bir bağ kurarak ilgili konularda ilgili siteyi tercih ederler.


Faydalı İçerik Hangi Özellikleri Taşır?

  • Faydalı içerik tanımı için belirtilebilecek kapsamlı özellikler bulunmaz ancak genel olarak faydalı içeriğin hangi özellikleri taşıdığını belirtebiliriz.
  • Faydalı içeriklerde genellikle önerilerden uzak durulur, içerikler daha çok net bilgilerden oluşur.
  • İçeriği okuyan okuyucuların içerikteki her paragrafta anlatılmak istenen ürün ya da herhangi bir konu hakkında bilgi sahibi olması ya da fikir edinmesi gerekir.
  • İçeriğin mutlaka tamamen özgün bir şekilde ve akıcı bir dil ile yazılması gerekir.
  • İçeriklerin alt başlıklardan oluşması ve gereken konular ya da kategoriler için maddeleme yapılması da faydalı içeriğin özelliklerindendir.

Faydalı İçeriğin Avantajları Nelerdir?

  • Faydalı içeriğin tanımı içerisinde ne gibi avantajlarının olduğunu belirtmiştik, ancak özenle hazırlanan faydalı içeriklerin hangi avantajlar sağladığını aşağıdaki alanda bulabilirsiniz.
  • Bazı internet sitelerinin işleyişine devam edebilmesi için sürekli olarak ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmesi gerekir. Faydalı içerik sayesinde siteler uzun süre boyunca sitelerini ziyaret edecek kalıcı ziyaretçiler kazanırlar.
  • Faydalı içerik ile hazırlanmış yazılardaki bilgilerin doğruluğu, müşteriler ya da ziyaretçiler tarafından tespit edilmesi bireylerin ilgili markaya ya da siteye olan güvenlerini arttırır. Ayrıca kalıcı ziyaretçiler faydalı içerik sunan markaya ile zamanla önemli bir bağ kurar ve tercihlerini her zaman ilgili markadan yana yapar.
  • Her zaman için özgün olarak ve faydalı içerik ile yazılan bilgiler, sitelerin arama motorlarında her zaman üst sıralarda olmasını ve yerini korumasını sağlar.

Her geçen gün gelişen içerik pazarlama dünyasında başarılı olmak için SEO uyumlu içerikler ile birlikte, ziyaretçiler için daha önem arz eden faydalı içeriğe uygun içerikler hazırlanması gerektiğini unutmayın.

Devamını Oku

Kullanabileceğiniz En İyi Ücretsiz Kopya Kontrol Araçları

İnternet sitelerinde kullanılan her türlü içeriğin özgün olması, farklı yazarlar tarafından hazırlanan içeriklerde olması gereken en önemli özelliklerin başında yer alır. Özgün ve kaliteli bir şekilde hazırlanan içerikler, sitelerin daha popüler olması ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi adına her zaman +1 puan demektir. Süper İçerik olarak sürekli kullanmak durumunda olduğunuz içeriklerinizi özgünlüklerini kontrol etmek adına kullanabileceğiniz en kapsamlı ve ücretsiz kopya kontrol sitelerini sizler için derledik ve değerlendirdik. Aşağıda belirtilen kopya kontrol sistemlerini sizlerde tamamen ücretsiz olarak kullanabilir ve içeriklerinizi özgünlüklerini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Small Seo Tools

Kopya kontrol sistemleri arasındaki en eski sistemlerden birisi Small Seo Tools sitesidir. Site üzerinde tüm içeriklerinizi rahatlıkla özgünlük testinden geçirebilir ve makalelerinizin ne kadar özgünlüğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Small Seo Tools sitesi, içeriklerin %60 kadarını aritmetik bir şekilde tarayarak sonuç veriyor. Sistemin iki dezavantajı bulunuyor. Bunlardan birisi içerik kontrol testi için sisteme çeşitli doğrulama aşamaları ile giriş yapılıyor olması, diğeri ise biraz yavaş çalışıyor olmasıdır. Small Seo Tools, bir taramada 1000 kelimeye kadar olan içeriklerin özgünlük kontrolünü sağlayabiliyor. Ayrıca içerikler panel üzerine direkt eklenebildiği gibi .txt ve .doc uzantılı dosya şeklinde de siteye içerik eklenerek özgünlük kontrolü sağlanabiliyor.

Analiz.R10.net

İçeriklerin kontrol edilebilmesi için kullanılabilen sistemlerden birisi de analiz.r10.net sitesidir. Kopya kontrol işleminde %80'lere kadar doğru sonuçlar veren site, bazen hatalı sonuçlar verebiliyor. Bu yüzden bazı durumlarda aynı içeriği bir kez daha teste sokmanız gerekebilir. Analiz.R10.net sitesi kopya kontrol sistemi olarak rahatlıkla kullanılabiliyor ancak, sitenin aşırı yoğun olmasından dolayı içerik kontrolünün biraz ağır olduğunu söyleyebiliriz. Site üzerinden de farklı uzantıdaki içeriklerinizi dosya aktar alanını kullanarak sisteme ekleyebilir ve özgünlük kontrolü yapabilirsiniz.

KopyaKontrol

İçerik kontrolü yapılmasına olanak tanıyan en yeni sistemlerden birisi de Kopyakontrol sistemidir. Site henüz çok yeni olduğu için çok fazla yaygın değil ancak kopya kontrol sistemleri arasında en güvenilir sonuçlar veren sitelerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. %100 tarama yapan ve içeriklerin özgünlüklerini her zaman doğru bir şekilde ortaya çıkaran KopyaKontrol sistemi diğer özgünlük kontrol sistemlerine göre biraz daha hızlı çalışıyor ve daha doğru sonuçlar veriyor. Ayrıca KopyaKontrol sitesine üye olunduğunda çok sayıda içerik toplu olarak da özgünlük kontrolünden geçirilebiliyor.

Devamını Oku

İçerik Editörü Arıyoruz!

İzmir / Gaziemir Ofisimize Bay/Bayan Çalışma Arkadaşları Arıyoruz!

Gözlerine, iradesine ve hızına güvenen biriyim diyorsanız bu iş tam size göre. Yüzlerce, binlerce kelimeyi tarayıp kontrol ederim. Dikkatliyim! Yolda karşıya geçerken 2şer defa sağa sola bakarım diyenler için, iyi bir çalışma ortamında bilgisayarın başında kahveli çaylı bir maceraya bekliyoruz.

Nasıl Birini Arıyorsunuz?

Zeki, çevik ve ahlaklı! Aynı zamanda bir Koala'nın ağaca yapışması gibi bilgisayarı seven ve sahiplenen birini.

Microsoft Word ü yalayıp yutmuş, tüm kısayollara hâkim ve hızlı…

Klavyeye bakmadan İstiklal Marşı'nı tersten yazabilen biri.

Genel kültürü, gündemi ve okumayı seven biri.

Kontrol mekanizması güçlü ve hızlı biri.

Tam Olarak Ne İş Yapacağım?

Aslında tam olarak tek bir iş yok. Ama çok bir iş te yok.

Sitelerin içerik girişleri, yani içerik editörlüğü.

Yazar ekibimiz her ne kadar iyi de olsa, hatalar insana mahsus. O hataların düzenlenmesi.

Kahveyi sırayla yapıyoruz bu arada.

İzmir Social'e nasıl ulaşabilirim?

CV için mail: info@izmirsocial.net

Telefon: 0232 251 41 74

Devamını Oku